Moussa Diabate
Forward · Nr 14
- Ålder
- 24
- Längd
- 208 cm
Statistik per säsong
| Turnering och lag | M | Start | Min/m | P/m | Ret/m | A/m | Stl/m | Blk/m | Tapp/m | FG% | 3P% | FT% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | ||||||||||||
| NBACharlotte Hornets | 7 | 7 | 29,4 | 9,4 | 9,6 | 2,0 | 1,6 | 1,0 | 2,0 | 66,7 % | – | 76,9 % |
| 2025/26 | ||||||||||||
| NBACharlotte Hornets | 73 | 47 | 26,0 | 7,9 | 8,7 | 1,9 | 0,8 | 1,0 | 1,0 | 63,1 % | 50,0 % | 65,9 % |
| 2024/25 | ||||||||||||
| NBACharlotte Hornets | 71 | 8 | 17,5 | 5,7 | 6,2 | 0,8 | 0,6 | 0,6 | 0,9 | 59,6 % | 0,0 % | 59,5 % |
| 2023/24 | ||||||||||||
| NBALA Clippers | 11 | 0 | 5,8 | 2,6 | 2,2 | 0,4 | 0,5 | 0,1 | 0,2 | 52,6 % | 0,0 % | 64,3 % |
| 2022/23 | ||||||||||||
| NBALA Clippers | 22 | 1 | 8,9 | 2,7 | 2,3 | 0,2 | 0,3 | 0,4 | 0,4 | 51,1 % | 50,0 % | 62,5 % |
| 2021/22 | ||||||||||||
| NCAAMichigan Wolverines | 32 | 26 | 24,9 | 9,0 | 6,0 | 0,8 | 0,3 | 0,9 | 1,5 | 54,2 % | 21,4 % | 61,9 % |
| Totalt under karriären | 216 | 89 | 20,4 | 6,6 | 6,5 | 1,1 | 0,6 | 0,7 | 1,0 | 59,5 % | 20,8 % | 63,5 % |
Visa alla säsonger (6)Visa färre säsonger
Senaste matcherna
| Match | Resultat | Roll | Min | P | Ret | A | Stl | Blk | Tapp | PF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HHemma: Detroit Pistons · NBA | 91:124Förlust | Start | 24 | 7 | 9 | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 |
| HHemma: Philadelphia 76ers · NBA | 104:109Förlust | Start | 28 | 10 | 8 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 |
| BBorta: Washington Wizards · NBA | 95:79Förlust | Start | 31 | 10 | 12 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 |
| BBorta: Detroit Pistons · NBA | 97:89Förlust | Start | 35 | 9 | 9 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 |
| HHemma: Washington Wizards · NBA | 110:103Vinst | Start | 35 | 11 | 17 | 3 | 1 | 3 | 1 | 3 |
| HHemma: Miami Heat · NBA | 115:110Vinst | Start | 22 | 4 | 5 | 2 | 2 | 0 | 1 | 3 |
| HHemma: Atlanta Hawks · NBA | 81:128Förlust | Start | 21 | 5 | 8 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| BBorta: Brooklyn Nets · NBA | 103:110Vinst | Start | 34 | 17 | 8 | 3 | 5 | 0 | 4 | 4 |