Virgil van Dijk
Mittback · Nr 4
- Ålder
- 35
- Längd
- 195 cm
- Starkaste fot
- Höger
- Marknadsvärde
- 15 mn €
Statistik per säsong
| Turnering och lag | M | Min | Mål | A | Inh | GK | 2GK | RK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026/27 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 9 | 810 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 3 | 208 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| EFL CupLiverpool | 1 | 72 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2025/26 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 38 | 3 420 | 6 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 12 | 1 080 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| FA CupLiverpool | 4 | 351 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Community ShieldLiverpool | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2024/25 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 37 | 3 330 | 3 | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 9 | 840 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| EFL CupLiverpool | 3 | 267 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2023/24 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 36 | 3 178 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 |
| UEFA Europa LeagueLiverpool | 5 | 333 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| EFL CupLiverpool | 4 | 360 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| FA CupLiverpool | 3 | 200 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 2022/23 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 32 | 2 835 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 8 | 720 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Community ShieldLiverpool | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2021/22 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 34 | 3 060 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 9 | 810 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| FA CupLiverpool | 5 | 451 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EFL CupLiverpool | 3 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2020/21 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 5 | 371 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| EFL CupLiverpool | 2 | 106 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Community ShieldLiverpool | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2019/20 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 38 | 3 420 | 5 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 8 | 750 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Community ShieldLiverpool | 1 | 90 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| FA CupLiverpool | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| FIFA Club World CupLiverpool | 1 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| UEFA Super CupLiverpool | 1 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2018/19 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 38 | 3 385 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 12 | 1 080 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| 2017/18 | ||||||||
| Premier LeagueLiverpool | 14 | 1 260 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Premier LeagueSouthampton FC | 12 | 993 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Champions LeagueLiverpool | 6 | 540 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| FA CupLiverpool | 2 | 180 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Premier League 2Southampton FC U21 | 2 | 180 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2016/17 | ||||||||
| Premier LeagueSouthampton FC | 21 | 1 854 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 |
| UEFA Europa LeagueSouthampton FC | 6 | 540 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EFL CupSouthampton FC | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| FA CupSouthampton FC | 1 | 90 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2015/16 | ||||||||
| Premier LeagueSouthampton FC | 34 | 3 060 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Scottish PremiershipCeltic | 5 | 450 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| UEFA Champions League QualifyingCeltic | 5 | 450 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| EFL CupSouthampton FC | 3 | 259 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| FA CupSouthampton FC | 1 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2014/15 | ||||||||
| Scottish PremiershipCeltic | 35 | 3 150 | 4 | 6 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Europa LeagueCeltic | 8 | 666 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| UEFA Champions League QualifyingCeltic | 6 | 540 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Scottish FA CupCeltic | 5 | 401 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Scottish League CupCeltic | 4 | 360 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2013/14 | ||||||||
| Scottish PremiershipCeltic | 36 | 3 072 | 5 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| UEFA Champions LeagueCeltic | 6 | 540 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Scottish FA CupCeltic | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| UEFA Champions League QualifyingCeltic | 2 | 91 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Scottish League CupCeltic | 1 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2012/13 | ||||||||
| EredivisieFC Groningen | 32 | 2 781 | 2 | 3 | 0 | 5 | 0 | 1 |
| KNVB BekerFC Groningen | 3 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Play-Offs Conference LeagueFC Groningen | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| 2011/12 | ||||||||
| EredivisieFC Groningen | 23 | 1 963 | 3 | 1 | 2 | 6 | 0 | 0 |
| Beloften EredivisieFC Groningen U21 | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| KNVB BekerFC Groningen | 1 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2010/11 | ||||||||
| Play-Offs Conference LeagueFC Groningen | 3 | 161 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| EredivisieFC Groningen | 2 | 31 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt under karriären | 652 | 57 359 | 66 | 28 | 13 | 66 | 2 | 4 |
Visa alla säsonger (17)Visa färre säsonger
Senaste matcherna
| Match | Resultat | Roll | Min | Betyg | Mål | A | Skott | SPM | xG | Pass |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HHemma: Arsenal · Premier League | 0:1Förlust | Start | 90 | 6,9 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0,05 | 65 |
| HHemma: Brighton · Premier League | 2:0Vinst | Start | 90 | 6,9 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 39 |
| HHemma: Villarreal · Champions League | 4:3Vinst | Start | 90 | 6,5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0,05 | 62 |
| BBorta: Brentford · Premier League | 1:2Vinst | Start | 90 | 7,2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0,06 | 63 |
| HHemma: Manchester City · Premier League | 0:3Förlust | Start | 90 | 5,7 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 51 |
| BBorta: Bournemouth · Premier League | 0:1Vinst | Start | 90 | 7,8 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 79 |
| HHemma: Fulham · Premier League | 0:0Oavgjort | Start | 90 | 7,2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 78 |
| BBorta: Ipswich · Premier League | 0:2Vinst | Start | 90 | 8,0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 93 |
| HHemma: Nottingham Forest · Premier League | 2:2Oavgjort | Start | 90 | 7,3 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 114 |