Sari la conținut
Rezumatul etapeiBundesligaFotbal

Bayern Munich învinge RB Leipzig cu 6:1

Victoria clară a liderului a fost principalul rezultat al etapei, în care Bayern Munich a rămas la egalitate de puncte cu Borussia Dortmund.

De Tomas Holinsky

1 min de citit

Săptămâna în cifre: 12 oct. – 18 oct.

Meciuri
9
Victorii gazde
5
Egaluri
2
Victorii oaspeți
2

Rezultatul etapei

Bayern Munich a învins RB Leipzig cu 6:1, într-un meci în care rezultatul a fost cel mai dezechilibrat dintre cele consemnate.

Lupta din frunte

Bayern Munich și Borussia Dortmund au câte 14 puncte, iar Bayern Munich este pe prima poziție, cu Borussia Dortmund pe locul al doilea. SC Freiburg și Bayer Leverkusen au câte 13 puncte, pe pozițiile a treia și a patra. Bayer Leverkusen a învins-o pe SC Freiburg cu 2:1. FSV Mainz ocupă poziția a cincea, cu 10 puncte, după victoria obținută pe terenul lui Schalke 04. În celelalte rezultate, Union Berlin și Borussia Dortmund au terminat la egalitate fără goluri, iar SV Werder Bremen și SC Paderborn 07 au remizat cu 2:2. TSG Hoffenheim a învins-o pe Borussia Mönchengladbach cu 2:1.

Zona de jos

SC Paderborn 07 și Union Berlin au câte 5 puncte, pe pozițiile a 16-a și a 17-a. Borussia Mönchengladbach se află pe ultima poziție, cu 0 puncte. Formația a pierdut cu 2:1 în fața lui TSG Hoffenheim. Între meciurile următoare se numără confruntarea dintre Borussia Dortmund și Eintracht Frankfurt, precum și cea dintre SC Freiburg și Bayern Munich. RB Leipzig va primi vizita lui SV Elversberg, iar Bayer Leverkusen va întâlni TSG Hoffenheim.

Clasament

Bundesliga – Clasament
PozițieEchipăMeciuri jucateVictoriiEgaluriÎnfrângeriGolaverajPuncte
1Bayern Munich6420+1714
2Borussia Dortmund6420+714
3SC Freiburg6411+913
4Bayer Leverkusen6411+713
5FSV Mainz6312+410
6SV Elversberg6312+110
16SC Paderborn 076123-45
17Union Berlin6123-125
18Borussia Mönchengladbach6006-120

Următoarele meciuri